Sieć za zgodę.

Sieć za zgodę.

  Filmy i mecze oglądamy coraz częściej w Internecie, do Internetu chcemy podłączać telefony i lodówki. Często jednak możliwości są ograniczone, bo kablówka nie dochodzi, radiowy sygnał rwie, a zasięg GSM najsilniejszy jest w okolicy stodoły. Łącze światłowodowe to w niektórych przypadkach jedyna szansa, aby na stałe uzyskać dostęp do usług, o których obecnie możemy tylko pomarzyć.

  Na Podkarpaciu właśnie rozpoczęła się inwestycja, która może nam to umożliwić. Niektóre inwestycje mogą być zrealizowane wyłącznie na poziomie centralnym ze wsparciem instytucji państwowych. Część z nich wymaga też współudziału mieszkańców. Taką właśnie inwestycją jest budowa sieci światłowodowej na terenach wykluczonych cyfrowo, która na Podkarpaciu realizowana jest przez firmę Voice Net S.A. w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dzięki niej w zasięgu sieci światłowodowej znajdzie się ok. 110 000 gospodarstw domowych. Budowa sieci jest współfinansowana przez instytucje publiczne, a mieszkańcy mogą ją wesprzeć poprzez wyrażenie zgody na wykonanie bezpłatnego przyłącza do swoich domów.

Na co się zgadzamy? Podpisując formularz deklarujemy zgodę na bezpłatne wykonanie przyłącza z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury Orange Polska S.A. oraz PGE S.A. oraz zgadzamy się na ewentualne wejście na teren posesji pracowników podwieszających światłowód. W przypadku gdzie brak jest takiej infrastruktury, szczególnie na obszarach pomiędzy miejscowościami, firma Voice Net S.A. postawi własne słupy kompozytowe. Słupy kompozytowe są nowoczesne i o wiele bezpieczniejsze niż tradycyjne -waga takiego słupa to nie całe 30kg. Słupy te są tez bardziej odporne na złamania i działanie warunków atmosferycznych. Podpisanie zgody nie jest równoznaczne z zawarciem umowy na świadczenie usług, nie niesie za sobą żadnych zobowiązań finansowych. Formularz zawiera też klauzule dotyczące przetwarzania danych osobowych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 Co zyskujemy wyrażając zgodę? Wyrażenie zgody umożliwi budowę sieci w jednej z najnowocześniejszych technologii FTTH (ang. Fiber To The Home). Jest to typ sieci, w której światłowód łączy centralę usługodawcy bezpośrednio z mieszkaniem abonenta. Technologię tę wyróżnia nieograniczona prędkość przesyłu, niezawodność i odporność na zakłócenia, co przekłada się na szybki i stabilny dostęp do usług sieciowych niezależnie od warunków pogodowych. W praktyce umożliwi to podłączenie dużej ilości urządzeń do sieci domowej i jednoczesny dostęp do cyfrowych baz wiedzy i rozrywki. Powodzenie tej inwestycji to szansa na lepszą przyszłość dla całego Podkarpacia. I trudno się z tym nie zgodzić.

Najnowsze artykuły